chicago 300x149 - Zalety narzędzi pneumatycznychWszelkie narzędzia pneumatyczne zasilane są przez silnik pneumatyczny, który przetwarza energię sprężonego powietrza lub innego gazu w ruch obrotowy lub postępowy. Silnik pneumatyczny i pomysł użycia powietrza jako nośnika energii nie są nowe. Rozwój ich nastąpił już w XIX wieku między innymi za sprawą prac konstrukcyjnych Ludwika Mękarskiego. Wówczas silniki elektryczne były używane do zasilania lokomotyw w kopalniach oraz do napędu tramwajów. Współcześnie korzysta się przede wszystkim z małych silników, które używane są do napędu narzędzi ręcznych, takich jak wiertarki, młoty udarowe, szlifierki, klucze, itd. Sprawdzają się one zwłaszcza w środowisku, gdzie iskra do napędy elektrycznego czy spalinowego mogłaby spowodować pożar.

Dlaczego warto korzystać z narzędzi pneumatycznych

Wśród największych zalet narzędzi pneumatycznych można wymieć ich trwałość, prostota budowy, niski koszt wykonania, a także łatwość w obsłudze i sterowaniu. Na decyzję o ich zastosowaniu ma również wpływ ergonomia i wygoda operatora. Warto podkreślić, że mimo prostoty budowy trwałość narzędzi pneumatycznych jest zawsze uzależniona od jakości wykonania i odpowiedniej konserwacji. Jednakże w tym wypadku koszt konserwacji i remontów jest niewielki. Ponadto narzędzia pneumatyczne są znaczeni bardziej bezpieczne od elektrycznych – jeżeli nastąpi jakakolwiek awaria związana ze źródłem przesyłania energii, nie zagraża ona bezpośrednio zdrowiu i życiu człowieka. Innym czynnikiem, który wpływa na komfort pracy narzędziami pneumatycznymi jest fakt, że w porównaniu z elektrycznymi są znaczeni cichsze.

Gdzie znajdują swoje zastosowanie narzędzia pneumatyczne

Narzędzia pneumatyczne świetnie sprawdzą się tam, gdzie występuje pył, np. przemysł drzewny czy ślusarnie, a także w miejscach, gdzie zastosowanie innych narzędzi może grozić wybuchem. Są niezastąpione również podczas prowadzenia prac pod wodą. Narzędzia pneumatyczne wykorzystuje się przede wszystkim do wykonywania otworów – wiertarki proste, kątowe. To rozwiązanie jest także bardzo popularne w przypadku wykonywania połączeń nitowanych.

...