chicago 2 300x281 - Zakup narzędzi pneumatycznych i hydraulicznych. Czy marka ma znaczenie?

 

Aż trudno sobie wyobrazić, że kiedyś większość prac budowlanych, przemysłowych czy nawet górniczych wykonywanych było za pomocą siły ludzkich mięśni. To oczywiście już zamierzchła przeszłość, a my do dyspozycji mamy ogromny wybór różnego rodzaju maszyn i narzędzi. Dziś chcielibyśmy omówić dwie bardzo popularne wśród nich grupy: narzędzia z napędem pneumatycznym i narzędzia z napędem hydraulicznym.

Narzędzia z napędem pneumatycznym

Siła uderzenia tych urządzeń pochodzi ze sprężonego wcześniej powietrza. Dlatego najczęściej przydają się w miejscach, gdzie potrzebna jest duża moc przyłożona w krótkim momencie. Tak działa wszystkim chyba znany młot pneumatyczny, ale oczywiście spektrum narzędzi napędzanych w ten sposób jest bardzo szerokie i znajdziemy je w budownictwie, górnictwie, warsztatach samochodowych, przy liniach produkcyjnych i wielu innych.

Narzędzia z napędem hydraulicznym

Tutaj zasada działania jest podobna, tyle że napędem jest sprężona ciecz, np. olej. Różnica, jaką to powoduje, polega na większej możliwości kontrolowania nacisku i precyzji. Tego typu narzędzia są niezastąpione w górnictwie, bo sposób, w jaki działają nie grozi powstawaniem tak groźnych pod ziemią iskier i przegrzań.

W jaki sposób dokonywać wyboru planując zakup?

Rozpiętość cen narzędzi pneumatycznych i hydraulicznych różnych producentów może być bardzo szeroka. Na jaką markę się zdecydować? Jak w większości przypadków, tutaj również obowiązuje zasada, że za jakość trzeba jednak zapłacić nieco więcej. Musimy być jednak świadomi, że oszczędzanie na zakupie sprzętu może być bardzo pozorne i w efekcie słono nas kosztować. Każdy przestój linii produkcyjnej czy budowy wywołany awarią niezbędnego do wykonania prac urządzenia to przecież ogromne straty.

Zawsze też przed zakupem korzystajmy z ekspertyzy doświadczonego dystrybutora, znającego branżę i dostępne marki. Może się na przykład okazać, że do prac, jakie wykonujemy spokojnie wystarczy mniejszy model renomowanej firmy i w dobrej cenie zakupimy najlepsze dostępne na rynku urządzenie.

...