WiertarkaW każdym domu swoje zastosowanie znajdzie na pewno podstawowy zestaw narzędzi, który znacznie ułatwi przeprowadzanie nieskomplikowanych napraw, montaż mebli oraz innych elementów wyposażenia wnętrz. W codziennym użytkowaniu przydadzą się nam nie tylko młotek, śrubokręt czy klucze, ale bez wątpienia, również wiertarka lub wiertarko-wkrętarka. Wiertarka jest urządzeniem mechanicznym, dzięki któremu można wywiercić lub pogłębiać otwory w różnych materiałach. Do większości z wiertarek można montować różnego rodzaju przystawki i końcówki, umożliwiające między innymi szlifowanie, frezowanie, wkręcanie i wykręcanie śrub. Przygotowując się do zakupu wiertarki, powinniśmy pamiętać, że znajdziemy bardzo wiele ich typów. W sklepach dostępne są wiertarki ręczne, udarowe, bezudarowe, kątowe czy stołowe. Wybór sprzętu zależy od naszych potrzeb, np. do wiercenia w drewnie i miękkich tworzywach sztucznych doskonałym rozwiązaniem będzie wiertarka ręczna, z kolei w przypadku twardych materiałów sprawdzi się wiertarka udarowa.

Wiertarka pneumatyczna czy hydrauliczna?

Działanie wiertarek pneumatycznych możliwe jest poprzez kompresor wtłaczający sprężone powietrze. Przewód powietrzny podłączany jest do specjalnego złącza obecnego w wiertarce. Doprowadzone powietrze uruchamia mały silnik pneumatyczny. Zatem aby taki rodzaj wiertarki mógł zadziałać konieczne jest posiadanie kompresora powietrza. W przypadku wiertarek z napędem hydraulicznym energia mechaniczna przekazywana jest z miejsca jej wytworzenia do miejsca napędzanego za pomocą cieczy. Taki rodzaj urządzenia pozwala na koncentrację ogromnej siły w niewielkiej konstrukcji przedmiotu.

Inne ważne parametry

Oprócz rodzaju napędu wybierając wiertarkę należy zwrócić uwagę również na inne jej parametru. Do podstawowych aspektów technicznych, na które warto zwrócić uwagę, to przede wszystkim moc, moment, obrotowy, napięcie, funkcja udaru oraz maksymalna średnica wiercenia. Moc odpowiada za możliwości wiertarki, im jest większy tym większe możliwości wiertarki. Podobnie jest z momentem obrotowym – im wyższy tym wyższa skuteczność urządzenia. Pamiętajmy również, że wiertarka ma służyć nam przez długie lata, dlatego powinna ona idealnie odpowiadać naszym potrzebą.

...