gornicza wiertarka hydrauliczna 300x149 - Wiertarki hydrauliczne i pneumatyczneWiertarki to urządzenia do wiercenia, rozwiercania, pogłębiania okrągłych otworów za pomocą wiertła. Jest jedno z podstawowych elektronarzędzi, które znajduje swoje miejsce w domowych skrzynkach narzędziowych oraz profesjonalnych warsztatach.  Proste wiertarki ręczne były używane już około 4 tys. Lat p.n.e.! Współczesne wiertarki elektryczne wykorzystywane są z jako jednostka napędowa jest popularnym elektronarzędziem.  Poza wykorzystaniem do wiercenia otworów w różnych materiałach, za pomocą wierteł i frezów można wykorzystywać ją także do szlifowania drewna za pomocą gumowej tarczy z wymiennym papierem ściennym, czyszczenia metalu za pomocą nasadki drucianej, a także frezowania, ostrzenia wierteł, itd.  Jednym z podstawowych kryteriów podziału wiertarek jest sposób ich zasilania. Pod tym względem można rozróżnić modele elektryczne, akumulatorowe oraz pneumatyczne.

Działanie i rodzaje wiertarek pneumatycznych

Wiertarki pneumatyczne działają jedynie w połączeniu z kompresorem, a zapewnia to siła sprężonego powietrza. Cechą charakterystyczną wiertarek pneumatycznych jest obecność złącza, do którego podłącza się przewód powietrzny. Za jego pomocą do urządzenia doprowadzane jest powietrze, które uruchamia znajdujący się wewnątrz wiertarki mały pneumatyczny silnik. Wśród urządzeń pneumatycznych można wyróżnić modele uniwersalne, proste, kątowe oraz pistoletowe. Pierwsze z nich umożliwiają wykonywanie otworów różnego typu, a to dzięki wymiennym głowicom, w które można je wyposażyć. Modele proste sprawdzają się natomiast do wiercenia otworów o małej średnicy. Podczas tej czynności narzędzie powinno być trzymane pionowo. Wiertarki kątowe przydają się natomiast w miejscach o ograniczonym dostępie. Pistoletowe z kolei dostępne są zarówno jako modele przeznaczone do przemysłu i zastosowań warsztatowych.

Wiertarki z napędem hydraulicznym

Na rynku znajdziemy również wiertarki z napędem hydraulicznym. Napęd hydrauliczny umożliwia przekazywanie energii mechanicznej z miejsca jej wytworzenia do miejsca napędzanego z pomocą cieczy. Zasada działania napędu jest prosta i wynika z praw fizyki. Głównym atutem wiertarek z napędem hydraulicznym jest koncentracja ogromnej siły w niewielkiej konstrukcji przedmiotu. Przyrządy działają bez przeszkód i nieplanowanych przerw zasilania.

...