cylinder 300x200 - Siłowniki hydrauliczne i ich rodzaje

Aby wszelkiego rodzaju narzędzia i maszyny mogły pracować w możliwie najbardziej wydajny oraz prawidłowy sposób, konieczne jest zastosowanie najwyższej jakości podzespołów do nich. Wspomnieć w tym miejscu należy przede wszystkim o siłownikach hydraulicznych, których użycie znacząco zwiększa funkcjonalność i możliwości całego urządzenia. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli siłowników hydraulicznych, dlatego należy dokładnie zapoznać się z ich rodzajami oraz szczegółowymi parametrami technicznymi. Dzięki temu będą mogły być eksploatowane przez długi czas bez potrzeby przeprowadzania poważniejszych prac serwisowych.

Siłowniki hydrauliczne znajdują swoje zastosowanie w bardzo wielu obszarach przemysłu. Wykorzystujemy je między innymi w maszynach budowlanych i rolniczych, jednak zdarza, że spotykamy je również w domach każdego z nas. Wyróżniamy siłowniki niewielkie o bardzo małej mocy, jednak popularne są również siłowniki hydrauliczne mogące obsługiwać ogromne ciężary. Każda z osób znajdzie więc najodpowiedniejsze rozwiązanie dla swoich potrzeb.

Siłowniki hydrauliczne – jakie rodzaje wyróżniamy?

Jak zostało już o tym wspomniane, wyróżniamy co najmniej kilka rodzajów siłowników hydraulicznych. Wspomnieć w tym miejscu należy przede wszystkim o siłownikach jedno- i dwustronnego działania, płaskich, przelotowych, teleskopowych, tandemowych, obrotowych oraz wahadłowych. Każdy rodzaj urządzenia pełni nieco inną rolę i wykonuje odmienną pracę. W siłownikach hydraulicznych dwustronnego działania olej jest wtłaczany na przemian do jednej oraz do drugiej komory. Powoduje to, że nacisk na tłok jest dokładnie taki sam w przypadku ruchów w obu kierunkach. Umożliwia to bardziej precyzyjne kontrolowanie ruchu posuwisto-zwrotnego tłoka.

Jeśli zaś mowa o siłowniku hydraulicznym teleskopowym, składa się on z dodatkowego teleskopu nałożonego na tłoczysko. Dzięki takiej konstrukcji możliwy jest wysuw tłoczyska na znacznie większe odległości, co bardzo pozytywnie wpływa na funkcjonalność urządzenia.

Bez względu na to, z jakim rodzajem siłownika hydraulicznego mamy do czynienia, warto zadbać o jego odpowiednią eksploatację oraz właściwy serwis. Tylko dzięki temu podzespoły będą mogły być użytkowane przez długi czas bez jakichkolwiek oznak zużycia oraz zniszczenia.

...