pila 300x200 - Rodzaje pił taśmowych

Piła taśmowa to jedno z najbardziej popularnych urządzeń, wykorzystywanych zarówno przez majsterkowiczów, jaki i profesjonalistów. To urządzenie praktyczne i proste w obsłudze, a dzięki szybkości posuw pozwala na elastyczną obróbkę drewna, metalu, a także tworzyw sztucznych. Piły taśmowe produkowane są w różnych rodzajach, a ich parametry pozwalają na zastosowanie ich w wielu gałęziach przemysłu. Urządzenie ma napęd mechaniczny – najczęściej jest to silnik elektryczny, spalinowy i przerzyna materiały ząbkowaną metalową wstęgą. Wstęga przesuwana jest zazwyczaj za pomocą dwóch kół, które obracają się współbieżnie. Rzaz piły taśmowej jest równy za sprawą jednolitego posuwu ostrz taśmy zębatej.

Rodzaje przecinarek

Na rynku znajdziemy przecinarki ręczne, grawitacyjne, półautomatyczne i automatyczne. Podstawowym rodzajem pił taśmowych to te z węglikami spiekanymi. Charakteryzują się one tym, że zęby wykonane są z węglików spiekanych, a korpus wykonany jest ze stali sprężynowej lub szybkoschnącej. Dość popularne są również piły wykonane ze stali węglowej. Zbudowane są z jednorodnej stali z hartowanymi zębami. Inny rodzaj to piły bimetalowe, których korpus wykonywany jest ze stali sprężynowej, a uzębienie z szybkokątnej. Znaczenia nabierają również piły przeznaczone do cięcia metali. Piły te również wykonywane są ze stali węglowej, bimetalowej lub  z wykorzystaniem węglików spiekanych.

Parametry pił taśmowych

Istnieje kilka podstawowych parametrów charakteryzujących piły taśmowe, na które należy zwrócić uwagę decydując się na ich zakup. Pierwszym z nich jest wysokość robocza i decyduje on o komforcie pracy przy urządzeniu. Ważna jest także odległość ramy od linii cięcia, czyli maksymalna szerokość ciętego przedmiotu. Następnym istotny parametr to moc. Im jest ona większa, tym lepiej. Przede wszystkim dlatego, że większa moc pozwala na obrobienie twardszego materiału. Oznacza to tyle, że piła taśmowa może ciąć zarówno miękkie drzewa iglaste, co twarde liściaste czy metale.

...