seria rch 300x149 - Pompy zanurzeniowe i ich działaniePompy to maszyny, które mają bardzo szerokie zastosowanie  w różnych dziedzinach przemysłu i gospodarki. Mają one długą i bogatą historię, ponieważ znane były już w starożytności. Przeznaczeniem pomp jest transportowanie cieczy z niższego poziomu na wyższy lub z obszaru o niższym ciśnieniu na obszar o wyższym ciśnieniu. Organami roboczymi przy pomocy których ciecz się przekazywana mogą być: wirnik, tłok lub membrana. Rodzajem pompy bardzo przydatnym w gospodarstwie są pompy zanurzeniowe. Te niezwykle proste w obsłudze urządzenia pozwolą między innymi usunąć wodę z wszelkich miejsc, w których się gromadzi, np. oczka wodnego, basenu czy studni. Pomoże również w przypadku podtopień czy konieczności nawodnienia naszego ogrodu. Wybierając pompę zanurzeniową powinniśmy kierować się przede wszystkim własnością wody lub ścieków, które będzie ona przetłaczał. Od dokładnego składu zanieczyszczeń zależy w głównej mierze ocena przydatności poszczególnych pomp lub ich podzespołów.

Cechy pompy zanurzeniowej

Dużą zaletą pomp zanurzeniowych jest niewielka waga urządzenia, oscylująca zazwyczaj w granicach od 4 do 6 kg, dzięki temu ułatwiony jest jej transport. Pompa podłączona na stałe w jednym miejscu powinna zostać wyposażona w płaszcz chłodzący, który umożliwi przegrzanie się silnika. Elektryczne pompy zanurzeniowe wyposażone są w pływak, dzięki niemu wyregulować możemy zamierzony poziom wody w zbiorniku, a kiedy ten zostanie osiągnięty i pływak zmieni swoje położenie, urządzenie samoczynnie się  wyłączy. W zależności od potrzeb na rynku znajdziemy pompy o małej mocy – 300 W lub większej nawet 1100 W.

Pompa zanurzeniowa do brudnej wody

Jako wodę brudną traktuje się wodę szarą, zatem z wanny czy umywali, Ale niezanieczyszczoną tłuszczem. Często do wody brudnej zalicza się deszczówkę i wodę ze studni. W takim wypadku pompa nie musi być bardzo mocna. Inaczej jest kiedy mamy do czynienia z błotem. Niektóre urządzenia przeznaczone do tego typu oczyszczania mają wbudowany rozdrabniacz, umożliwiający oczyszczenie z jeszcze większych zanieczyszczeń.

...