Pompy hydrauliczne są wykorzystywane w bardzo wielu maszynach oraz urządzeniach. Ich wysoka funkcjonalność i znakomita jakość wykonania powodują, że znajdują swoje zastosowanie w różnych branżach oraz obszarach. Wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje pomp hydraulicznych. W zależności od tego, z jakim typem urządzenia mamy do czynienia, akcesoria te są przeznaczone do różnych realizacji.

Pompy hydrauliczne zębate

Pierwszym typem akcesoriów są zębate pompy hydrauliczne. Charakteryzują się wysoką sprawnością pracy, która jest związana z dużą prędkością kół zębatych zawierającą się w przedziale od 500 do nawet 4.000 obr./min. Zębate pompy hydrauliczne znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim w tłoczeniu oleju hydraulicznego oraz innych cieczy niekorozyjnych. Powoduje to, że akcesorium to jest czasem określane mianem “pompy olejowej”.

Pompy hydrauliczne łopatkowe

Innym rodzajem pompy hydraulicznej jest pompa łopatkowa. Urządzenia tego typu służą do przetłaczania czystych i lepkich cieczy oraz smarów. Stosuje się je w hydraulicznych napędach wszelkiego rodzaju narzędzi, takich jak prasy, obrabiarki czy też podnośniki. Akcesoria tego typu charakteryzują się równomierną wydajnością oraz stosunkowo niewielkimi rozmiarami.

Pompy wielotłoczkowe oraz pompy śrubowe

Trzecim typem pompy hydraulicznej jest urządzenie wielotłoczkowe. Zasada jego działania opiera się na wymuszaniu ruchu czynnika roboczego przez tłoczenie go za pomocą tłoków wewnątrz korpusu układu. Sprzęty tego typu charakteryzują się odpornością na skoki ciśnienia oraz niewrażliwością na zabrudzenia cieczy roboczej. Powoduje to, że znajdują swoje zastosowanie w przemyśle i mogą być poddawane nawet bardzo wymagającej pracy.

Ostatnim typem pomp są akcesoria śrubowe. Sprzęty tego typu mają zdolność do zapewnienia dużych prędkości przepływu cieczy roboczej. Powoduje to, że pompy śrubowe są wykorzystywane przede wszystkim w transporcie paliwa czy też przy wtryskiwaniu chłodziw w maszynach CNC pod bardzo wysokim ciśnieniem.

...