pompa hydrauliczna - Pompy hydrauliczne i ich rola w urządzeniach wysokociśnieniowych

Pompa hydrauliczna odpowiedzialna jest za dostarczenie energii silnikowi hydraulicznemu. Silnik tego typu wykorzystuje wysokie ciśnienie cieczy do napędzania wału obrotowego albo tłoka. Gdyby nie tego typu konstrukcje, współczesny przemysł wyglądałby zupełnie inaczej.

Jak działa pompa hydrauliczna?

Pompa hydrauliczna wbrew pozorom nie jest skomplikowaną konstrukcją. Jej sercem jest silnik, który wprawia ciecz w ruch i zwiększa jej ciśnienie. Pozostałymi ważnymi elementami pompy są: zbiornik, dopływ i odpływ.  Jak działa silnik pompy? Wyciska on ciecz na zewnątrz przez rurę lub otwór o niewielkiej średnicy. To wyciskanie sprawia, że ciecz ma określoną energię potencjalną i kinetyczną. Silnik pompy hydraulicznej zamienia je w ruch. Najczęściej odbywa się to przy pomocy łopatek umieszczonych w wirniku lub zazębiających się kół zębatych. Cieczą, którą zasila pompę hydrauliczną, najczęściej jest olej roboczy. Ważne jest to, by był dostarczany do urządzenia pod wysokim ciśnieniem roboczym w regularnym strumieniu.

Pompa zębata a łopatkowa

Pompy zębate znajdują zastosowanie głównie w mniejszych (ale niekoniecznie) układach hydraulicznych. Można podzielić je na dwa typy. Pierwszy z nich to pompy o zazębieniu zewnętrznym. Złożone są one z dwóch kół zębatych o jednakowej wielkości, których osadzenie w korpusie musi być jak najciaśniejsze. Podczas ruchu obrotowego koła zbierają ciecz z komory ssawnej i przenoszą ją do komory tłocznej. Pompy o zazębieniu wewnętrznym z kolei różnią się tym, że koła umiejscowione są wewnątrz korpusu. Jeśli chodzi o pompy łopatkowe, w nich ciecz wypierają płaskie łopatki umieszczone w przecięciach wirnika. Takie konstrukcje są dość delikatne, jednak cechują się wysoką kulturą pracy oraz niskimi kosztami eksploatacji. Pompy łopatkowe są urządzeniami wysokociśnieniowymi i możemy je spotkać np. w hamulcach, podnośnikach, czy siłownikach.

Pompy tłoczkowe

Tam, gdzie potrzebne jest bardzo wysokie ciśnienie, zastosowanie znajdują pompy tłokowe lub wielostopniowe. Wiele branż korzysta też z pomp wielotłoczkowych, których ważnym elementem są tłoki umieszczone w korpusie. Tego typu pompy znajdują zastosowanie tam, gdzie wymagana jest praca w trudnych warunkach i przy wysokim ciśnieniu (np. hydraulika siłowa).

...