gornictwo 300x200 - Narzędzia wykorzystywane w górnictwie

W górnictwie wykorzystujemy narzędzia, których zadaniem jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa w pracy na głębokościach. W związku z tym są to urządzenia beziskrowe, odporne na korozję, zasilane agregatem lub ręcznie i zaprojektowane z myślą o pracy w strefach zagrożenia wybuchem. W górnictwie najczęściej wykorzystywane są urządzenia hydrauliczne i pneumatyczne.

Narzędzia z napędem hydraulicznym to takie, w których energia przenoszona jest za pośrednictwem cieczy roboczej. Są wykonane z najwyższej klasy stali węglowych i stopowych oraz cechuje je wysoka koncentracja mocy w stosunku do masy.

W górnictwie wykorzystuje się:

  • hydrauliczne rozpieraki klinowe, zdolne do pracy w polach metanowych, sprzęt marki Enerpak modele WR-15, WR-5, A-92 cechuje udźwig do 10 ton, służą do podnoszenia, precyzyjnej instalacji sprzętu czy rozbudowy wąskich otworów, a do ich obsługi wystarczy jedna osoba,
  • hydrauliczne przecinaki lin, kabli i prętów oraz hydrauliczne przecinaki do rur,
  • piły brzeszczotowe i piły taśmowe z napędem hydraulicznym, pozwalają na precyzyjne cięcie twardych, stalowych materiałów;
  • wiertarki hydrauliczne.

Narzędzia z napędem pneumatycznym wykorzystują energię sprzężonego powietrza, do pośredniczenia w generowaniu energii mechanicznej. Ich osiągi przyczyniają się do wysokie efektywności pracy w podziemiach. Ponieważ narzędzia górnicze muszą spełniać wymogi pracy w pomieszczeniach o podwyższonych standardach bezpieczeństwa, zbiornik powietrza narzędzi pneumatycznych wykonany jest z nieodłamkowych materiałów. Operator chroniony jest również poprzez podwójne zawory bezpieczeństwa.

Wśród górniczych narządzi o napędzie pneumatycznym, możemy wyróżnić:

  • piły brzeszczotowe oraz piły taśmowe, do prac precyzyjnych,
  • wzmacniacze momentu z napędem pneumatycznym, wykorzystywany do odkręcania i przykręcania połączeń gwintowych,
  • klucze udarowe i młotki udarowe,
  • odrdzewiacze i wiertarki pneumatyczne przystosowane do nawiercania otworów w węglu i skałach.
...