klucz udarowy 300x149 - Narzędzia pneumatyczne – czym są i do czego służą?Współcześnie jesteśmy tak bardzo przyzwyczajeni do udogodnień, ze trudno nam wyobrazić sobie ręczne wykonywanie otworów, szlifowanie czy cięcie elementów metalowych. Zazwyczaj korzystamy z różnego typu narzędzi, aby wykonać taką pracę. Istnieją różne typy narzędzi, które pozwalają na efektywną pracę. Należą do nich: elektronarzędzia i narzędzia pneumatyczne. Narzędziami pneumatycznymi nazywamy typy narzędzi zasilanych sprężonym powietrzem. Do ich największych zalet można zaliczyć dużą moc, możliwości wydajnościowe i lekką, poręczną prace. Ponadto są zupełnie wolne od iskier, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo ich stosowania.

Jak zbudowane są narzędzia pneumatyczne

Podstawowym elementem narzędzia pneumatycznego jest bardzo prosty silnik napędowy. Najczęściej wykorzystywanym jest silnik łopatkowy lub turbinowy. Napęd od silnika jest przekazywany bezpośrednio na wrzeciono lub za pośrednictwem przekładni. Aby uruchomić narzędzie niezbędny jest również zawór otwierający przepływ powietrza. Prosta budowa narzędzi pneumatycznych sprawia, że są one mniej awaryjne i znacznie prostsze w naprawie. Kupując narzędzia pneumatyczne należy pamiętać, że silniki łopatkowe wymagają smarowania. Z tego powodu w instalacji, przy gniazdach poboru powietrza stosuje się specjalne naolejacze, dozujące odpowiednią do danego zbiornika ilość oleju. W przypadku narzędzi z silnikiem turbinowym  trzeba działać odwrotnie. W ofercie producentów narzędzi pneumatycznych znaleźć można między innymi wszelkiego rodzaju szlifierki, gwoździarki, wkrętarki, młoty, wiertła do metalu, polerki, nożyce do blachy i wiele innych.

Koszty zakupu narzędzi pneumatycznych

Przez wiele lat pokutowało przekonanie, że narzędzia pneumatyczne są znacznie droższe niż ich elektryczne odpowiedniki. Z praktyki wynika jednak, że różnice są niewielki. Większe koszty mogą wynikać jedynie z konieczności budowy instalacji sprężonego powietrza. Warto jednak podkreślić, że późniejsze koszta eksploatacji są zdecydowanie mniejsze. Ponadto nie należy zapominać o bardzo dobrej trwałości takich narzędzi, co również generuje oszczędności.

...