Cylindry Hydrauliczne serii NDAC 300x296 - Jakie są rodzaje cylindrów hydraulicznych?

Cylindry hydrauliczne stanowią nieodzowne oprzyrządowanie bardzo wielu maszyn oraz urządzeń. Zalicza się je do elementów wyjściowych układu hydraulicznego, ponieważ odpowiadają za wykonanie rzeczywistej pracy. Akcesoria tego typu wykorzystuje się w silnikach, pompach, a także w sprężarkach tłokowych. Każda maszyna posiada swoje indywidualne parametry i to właśnie one określają, jaki rodzaj cylindra hydraulicznego może zostać wykorzystany w konkretnym przypadku.

Jakie cylindry hydrauliczne wyróżniamy?

Pierwszym rodzajem cylindrów hydraulicznych są akcesoria jedno- oraz dwustronnego działania. Zdecydowanie bardziej popularne i funkcjonalne są akcesoria dwustronnego działania. W tym przypadku olej jest wtłaczany na przemian do jednej i do drugiej komory. W rezultacie nacisk na tłok odbywa się z tą samą siłą w obu kierunkach. Pozwala to w głównej mierze na bardziej precyzyjne kontrolowanie ruchu posuwisto-zwrotnego tłoka, a tym samym na dokładniejszą pracę maszyny.

Siłowniki hydrauliczne płaskie

Oprócz tego wspomnieć w tym miejscu należy również o siłownikach hydraulicznych płaskich. Nadają się one znakomicie do stosowania w ciężkich silnikach oraz w dużych konstrukcjach stalowych. Mogą być wykorzystywane w napędach statków lub stosowane do pozycjonowania odcinków mostów, tuneli lub wiaduktów. Ich cechami charakterystycznymi jest kompaktowa budowa pozwalająca na wykorzystanie cylindrów przy ograniczonej wysokości konstrukcji, a także możliwość użycia w każdej pozycji.

Inne rodzaje siłowników

Poza wcześniej opisanymi wyróżniamy również szereg innych cylindrów hydraulicznych. Wspomnieć w tym miejscu należy przede wszystkim o akcesoriach przelotowych, teleskopowych, tandemowych, obrotowych, wahadłowych oraz pojedynczych i podwójnych. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, a to, na jaką opcję się zdecydować zależy od indywidualnych parametrów maszyny oraz od oczekiwanych rezultatów pracy. Szeroka dostępność podzespołów powoduje, że każda z osób znajdzie najwłaściwszą propozycję dla swoich potrzeb.

...