pily tasmowe2 300x149 - Jak wybrać najlepszą piłę taśmowąPiły taśmowe to niezwykle praktyczne urządzenia, bez których nie obejdą się ani rzemieślnicy, ani hobbiści. Takie urządzenie pozwala na szybką i estetyczną obróbkę drewna, metalu, a także niektórych tworzyw sztucznych. Nim zakupimy piłę, należy zastanowić jak będziemy ją wykorzystywać. Mimo swojej prostoty urządzenia te są dość różnorodne. Wybór nieodpowiedniego nie pozwoli uzyskać oczekiwanego przez nas efektu cięcia. Ponadto trzeba ustalić z jakimi materiałami  będziemy pracowali i z jaką częstotliwością. W związku z tym trzeba zastanowić się, jak wytrzymała powinna  być piła.

Odpowiednie parametry pił taśmowych

Wybór odpowiedniej pilarki powinien być dokonany, jak zostało wspomniane według własnych potrzeb. Jeśli maszyna ma zostać wykorzystana do wycinania małych elementów w płytach drewnopochodnych, itp. nie wymagana jest ani duża wysokość ani szerokość cięcia. Natomiast jeśli piła stosowana będzie do cięcia drewna, desek lub elementów o większych gabarytach, należy pomyśleć o odpowiedniej wysokości cięcia, mocniejszym silniku, właściwej wysokości stołu roboczego oraz szerokości cięcia. Szerokość cięcia jest ściśle związana ze średnicą koła zamachowego, co wynika z budowy pilarki. Innymi parametrami, na które warto zwrócić uwagę jest fakt, czy maszyna posiada np. przechylny stół roboczy i na jakiej zasadzie jest on regulowany. Nie bez znaczenia jest również wskaźnik napięcia taśmy oraz rodzaj jej prowadzenia.

Precyzyjne cięcie

Piły taśmowe wykorzystywane są nie tylko do przycinania dużych elementów, ale znacznie częściej do wykonywania detali zdobniczych, wiążę się z tym precyzja maszyny. Aby uzyskać wysoką precyzję ważnym parametrem jest promień krzywizny – to wartość tożsama z najmniejszą grubością taśmy, jaką można założyć w danej pile. Im więc cieńsza, tym bardziej precyzyjne rysunki można wyciąć. Ważne są też prowadnice, które dla pełnej precyzji komfortu powinny znajdować się pod, jak i nad stołem. Warto zwrócić uwagę również na osłonę, która zwiększa komfort pracy, a co za tym idzie dokładność obsługującego piłę.

...