pczecinak 300x150 - Jak odkręcić oporną śrubęWydaje się, że nie ma prostszej czynności niż odkręcanie śrub. Jednakże bywa różnie, może okazać się, że śruba została dokręcona ze zbyt dużą siłą lub w wyniku korozji doszło do zapieczenia gwintu. Nieprawidłowe próby odkręcenia jej mogą prowadzić do zniszczenia łba śruby lub nawet jego ukręcenia. Istnieje kilka domowych sposób na poradzenie sobie z taką sytuacją. Jednym z najtańszych rozwiązań jest zastosowanie nafty. To środek o dobrych właściwościach penetrujących oraz szerokiej dostępności. Minusem takiego rozwiązania jest fakt, że potrzeba kilku godzin, aby przyniosło spodziewany efekt. Odrobinę droższym rozwiązaniem są popularne odrdzewiacze. Po odczekaniu kilku minut, podczas których środek zacznie działać, można przystąpić do pracy. Oba te sposoby są skuteczne, w sytuacjach, gdy preparat ma możliwość dotarcia do gwintu. W innych przypadkach należy sięgnąć po sposoby mechaniczne.

Wykorzystanie klucza udarowego

Bardziej profesjonalnym sposobem odkręcenia zapieczonej śruby jest wykorzystanie tak zwanego klucza udarowego. Klucz gwarantuje proste i szybkie wykręcanie śrub bez konieczności użycia siły. Na rynku znaleźć można klucze udarowe elektryczne i pneumatyczne, które różnią się sposobem zasilania. Klucz pneumatyczny współpracuje ze sprężarką powietrza, stanowiącą dla niego źródło energii. Jest on znacznie wydajniejszy i mocniejszy, ponieważ posiada wyższy moment obrotowy. Minusem jest fakt, że aby móc z niego korzystać konieczne jest posiadanie sprężarki.  Klucze elektryczne dzielą się natomiast na sieciowe i akumulatorowe. Mają one nieco słabszą moc, ale można używać ich niemal w każdym miejscu.

Przecinak do nakrętek

W przypadku, kiedy możemy dostać się do drugiej strony śruby, czyli widzimy, że ma nakrętkę, warto spróbować zaatakować właśnie  od tej strony. Szczególnie, kiedy gwint śruby jest zerwany, kręci się ona w kółko, a podważenie jej nic nie daje. W takich sytuacjach narzędziem idealnym w  takim wypadku jest przecinak do nakrętek. Trzepień przecinaka wbija się w metal, co powoduje pęknięcie opornego elementu. Warto podkreślić, że przecinaki do nakrętek muszą być wykonane z materiałów dobrej jakości.

...