enterpac2 300x149 - Jak działa wzmacniacz momentu obrotowegoWzmacniacze momentu to wysokiej jakości, specjalistyczne urządzenia, które pozwalają uzyskać wysoki moment obrotowy.  Dzięki wzmacniaczowi możliwe jest zwielokrotnienie siły, jaka przenoszona jest na główkę śruby, co umożliwia poluzowanie zablokowanych, zapieczonych albo po prostu zardzewiałych połączeń gwintowych. Wykorzystuje się je również, wtedy kiedy nie mamy możliwości skorzystania z kluczy pneumatycznych, bądź udarowych, które mogłyby poradzić sobie z trudnymi zadaniami. Korzystanie ze wzmacniacza momentu jest konieczne w przypadku zaawansowanych prac przemysłowych, np. przy budowie mostów. Związane jest z bardzo dobrymi parametrami, które posiada.  Nie można oczywiście zapominać o tym, jak ważną rolę spełniają wzmacniacze momentu w mechanice samochodowej.

Na jakiej zasadzie działają wzmacniacze momentu

Aby łatwiej nam było posługiwać się pewnym tym rodzajem sprzętu, warto poznać najpierw zasadę jego działania. Za wzmocnienie momentu obrotowego odpowiedzialne są elementy wejściowe i wyjściowe oraz przekładnie planetarne i zębate. Na samym początku ustalana jest siła momentu, która za sprawą wspomnianych powyżej mechanizmów, jest zwiększana na wyjściu. Należy pamiętać, że urządzenie to posiada duże możliwości, więc zwielokrotnienie siły początkowej może osiągać nawet 300%.  Dzięki temu, za sprawą lekkiego i stosunkowo niewielkiego urządzenia, możliwa jest skuteczna i bardzo precyzyjna praca w ciężkich warunkach, a także co ważne w ciasnych i trudno dostępnych miejscach.

Rodzaje wzmacniaczy momentu obrotowego

Wzmacniacze momentu obrotowego występują na rynku w dwóch rodzajach: ręczny wzmacniacz momentu obrotowego i wzmacniacz pneumatyczny. Pierwszy jest modelem zwiększającym moment obrotowy za sprawą ręcznego klucza dynamometrycznego. W konstrukcji takiego urządzenia znajduje się przekładnia, która z każdym obrotem zwiększa moment o określoną wartość. Pneumatyczny wzmacniacz działa na bardzo podobnej zasadzie, co model ręczny. Różnica polega na tym, że moment wyjściowy realizowany jest za sprawą silnika pneumatycznego, pracującego o ustalane ciśnienie powietrza. Praca ze wzmacniaczem pneumatycznym jest łatwiejsza i szybsza.

...