hydr przecin do nakretek hync1 300x166 - Hydrauliczne przecinaki nakrętek. Czym są i do czego służą?

Tak prosta czynność, jak odkręcenie śruby może czasami okazać się nie lada wyzwaniem. W domowych warunkach można sobie radzić za pomocą odrdzewiaczy czy innych płynów, które mogą to ułatwić. Zajmie nam to jednak sporo czasu i nie zawsze efekt jest gwarantowany. Co, jednak kiedy mamy do rozebrania konstrukcję posiadającą tysiące takich śrub? Bez specjalistycznych narzędzi nie mamy szans i tutaj pojawia się właśnie miejsce na hydrauliczne przecinaki nakrętek.

Czym są hydrauliczne przecinaki nakrętek?

W dużym uproszczeniu przecinak to nakładka na śrubę zaopatrzona w bardzo ostre dłuto. Nakładkę tę podłączamy do aparatury zewnętrznej generującej ciśnienie hydrauliczne. Pod wpływem stopniowo rosnącego nacisku, dłuto wbija się coraz bardziej w nakrętkę, aż w końcu ja przecina. Urządzenie to działa całkowicie bez użycia siły ze strony operatora. To sprawia, że jest bardzo chętnie stosowane w branżach w jakikolwiek sposób związanych z konstrukcjami stalowymi.

Zastosowanie hydraulicznych przecinaków nakrętek

Wspomnieliśmy już o zasadzie działania hydraulicznych przecinaków nakrętek. Teraz powiemy sobie, skąd taka popularność w przemyśle, skoro istnieją inne narzędzia o podobnym zastosowaniu. Przede wszystkim urządzenie to sprawdzi się w miejscach, gdzie istnieje potrzeba odkręcania ogromnych ilości nakrętek, czyli np. przy rozbieraniu stalowych konstrukcji. Dlatego jest wyposażeniem obowiązkowym w kolejnictwie, budowlance, czy fabrykach chemicznych.

Jednak absolutnie nie do wyobrażenia jest bezpieczne wykonywanie bez niego prac w górnictwie podziemnym, odkrywkowym i wszędzie tam, gdzie mogą się pojawiać łatwopalne ciecze lub gazy. Dzieje się tak, ponieważ przy usuwaniu nakrętek przecinakiem nie ma ryzyka powstania iskry czy nagrzania przecinanej śruby.

Oczywiście, aby móc w pełni skorzystać z zalet opisywanego urządzenia, powinniśmy się zaopatrywać tylko w sprawdzony sprzęt od sprawdzonego dystrybutora. Dopiero wtedy mamy gwarancję bezawaryjnego użytkowania i wysokiej skuteczności.

...