ATP 1040 300x149 - Działanie i wykorzystanie kluczy udarowychKlucze udarowe znajdują zastosowanie zarówno w profesjonalnych warsztatach samochodowych, jak i w użyciu domowym. Na rynku znaleźć można dwa typy tego rodzaju narzędzi. Należą do nich klucze udarowe pneumatyczne i elektryczne. Różnicą między tymi dwoma rodzajami jest sposób zasilania. Klucz pneumatyczny współpracuje ze sprężarką powietrza, stanowiącą jego źródło energii. Taki rodzaj klucza udarowego jest bardzo wydajny i mocny, ponieważ osiąga wyższy moment obrotowy. Klucze elektryczne dzielą się natomiast na sieciowe i akumulatorowe. Są one urządzeniami o nieco słabszej mocy, ale możliwe jest korzystanie z nich niemalże w każdym miejscu. Sprawdzają się przede wszystkim podczas wykonywania lżejszych prac.

Jak działa klucz udarowy?

Zazwyczaj klucze udarowe kojarzą się przede wszystkim z wyposażeniem warsztatów wulkanizacyjnych.  Skojarzenie to jest o tyle słuszne, że wskazuje do czego taki rodzaj kluczy można wykorzystać. Klucze udarowe służą do wkręcania lub przykręcania śrub w miejscach łatwo dostępnych, a ich podstawową zaletą jest możliwość minimalizacji potrzebnej do tego siły fizycznej. Klucze udarowe mogą być również wykorzystywane w warunkach domowych. Sprawdzą się przede wszystkim jeśli chcemy samodzielnie wymienić koło w naszym samochodzie.

Czym kierować się kupując klucz udarowy

Wybierając moc urządzenia, musimy zastanowić się, jak często będziemy z niego korzystać. Oczywiście klucze do profesjonalnych warsztatów samochodowych muszą zazwyczaj posiadać znacznie większą moc niż te w użytku domowym. Narzędzia profesjonalne mogą poszczycić się mocą nawet w granicach 4000 nm. Jednakże standardowa moc narzędzi oscyluje przeważnie wokół 1000-1500 nm w momencie maksymalnym. Oczywiście nim zdecydujemy się na konkretny produkt, warto sprawdzić również moment roboczy, który powinien utrzymywać się na poziomie nie większym niż jedna trzecia momentu maksymalnego. Warto podkreślić, że moc to nie jedyny parametr, na który warto zwrócić uwagę. Klucz musi być również wygodny i ergonomiczny.

...